Kislo zelje

Limara  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1

tema odprta - 18. nov 2006 18:03 | ogledi: 49.634 | odgovori: 12

Živijo

Jaz sem tujka, ki živi v Sloveniji. Rada bi mojemu možu naredila kislo zelje in pečenice. Ne vem pa kako se to pripravi, posebno kiselo zelje. Prosim za kakšen recept. Hvala

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

18. nov 2006 18:52

Odlične pečenice naredi naša babi: v ponev da žlico masti, pečenice in prilije toliko vode, da so pečenice do 1/3 v njej. Kuha jih toliko časa, da vsa voda povre (s tem se pečenice skuhajo) in lepo rjavo zapečejo. marelica

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

18. nov 2006 19:03

Marelica to je pa res dobra ideja. Bom uporabila tvoj nasvet, čez 3 tedne, ko bomo imeli koline. jade

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

18. nov 2006 19:25

Namesto vode pa v pečenice lahko daste tudi vino, je še boljše. Nena

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

18. nov 2006 20:37

Jaz pa dam vse skupaj v pečico. Oljčno olje, nasekljan česen, kislo zelje, poper, pa pečenice. Pečem na 175 stopinjah približno eno uro, vmes premešam ter obrnem pečenice. lp Anamarija Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 18. nov 2006 20:38:49

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

18. nov 2006 23:03

Jaz pa kislo zelje pripravljam tako, kot ga je moja mama in pred njo še babica: 1 kg zelja 1/4 kg krompirja. Ocvirki ali suha slanina Posebej skuham zelje (vrem ga 1 uro) in krompir (pristavim kasneje, da je skuhan istočasno z zeljem). Zelje odlijem. Krompir delno odlijem, pustim še toliko vode, da nastane, potem ko ga spasiram, redkejša kašasta zmes. Stresem v zelje, premešam, vse skupaj prevrem za 5 minut in zabelim z ogretimi ocvirki ali drobno zrezano precvrto slanino. V prispevkih iz gornjih linkov sem zasledila tudi pripombe o grenkem zelju. Grenkega zelja ne naredimo me kuharice, če je grenko, je bilo že surovo tako. Zato se karseda izogibam nakupu zelja v nekaterih trgovskih centrih, še posebej, če je pod trgovsko znamko. Če imam le možnost, grem raje na tržnico in nakupim večjo količino, potem pa surovega shranim v zamrzovalniku. Lp Cila

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

19. nov 2006 8:23

Pri prvem receptu je pisalo, da zelje najprej operi, vendar zdaj, na začetku sezone zelja, to ni potrebno. Spomladi, ko je že precej kislo pa že mogoče. Najprej surovega probaj in presodi. Če ga boš kupila na tržnici in dan ali dva prej kot boš rabila, ga v vrečki dobro potlači,da bo v celoti potopljen v lastni tekočini. Ker če pride zraven zrak, potem res postane grenak. Jaz ga skuham tako: Na malo oljčnega olja prepražim čebulo, ki jo posolim, počakam da postekleni, stresem zelje, malo pomešam in kratek čas dušim.Dodam še malo kumone, ker sicer zelje napenja. Šele potem zalijem z nekaj vode. Sploh ga ne kuham dolgo, ker na splošno mi ni všeč preveč kuhana zelenjava. Če ga lahko ješ surovega, res ne vem, zakaj bi ga potem dolgo kuhala. Pečenice pa lahkko kakih 15 min.kuhaš, potem pa še popečeš da dobi lepo barvo. Zraven pa najbolj paše krompir v kosih in si ga sproti pretlačiš z zeljem za grižljaj do dva vnaprej. Sicer pa dobrodošla med nami in pa šestitke za lepo slovenščino. Si že dolgo pri nas? Če nisem preveč radobedna me zanima od kod prihajaš. Lep pozdrav Aki

Limara  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1

19. nov 2006 10:40

Hvala vsem za dobre ideje. Danes bom kuhala kislo zelje in upam da mi bo uspelo. Aki, hvala. Sem že skoraj 3 leta v Sloveniji. Drugače pa prihajam iz Bolgarije. Mi imamo tudi kislo zelje, ampak ga naredimo malo drugače. Limara

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. nov 2006 10:48

anamarija1 je napisal/a:
Jaz pa dam vse skupaj v pečico. Oljčno olje, nasekljan česen, kislo zelje, poper, pa pečenice. Pečem na 175 stopinjah približno eno uro, vmes premešam ter obrnem pečenice. lp Anamarija Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 18. nov 2006 20:38:49
popra ni treba šparat, namesto pečenice jaz imam raje krvavice. ežoj

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

19. nov 2006 13:38

Limara, pozdravljena! Sem bila pred tremi leti v Varni in nekaj izletov naredila po Bolgariji in moram reči, da mi je bila zelo všeč vaša pokrajina in tudi ljudje so zelo prijazni. Zelo pa mi je bila všeč vaša ponudba sadja in ko ti prinesejo na plažo velike plastišne lončke svežih malin..... Od kulinarike sem bila navdušena nad "kavarmo", če poznaš, bi te prosila za recept. Upam, da ti je kosilo dobro uspelo Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti